تبلیغات
یادگیری و خلاقیت ذهنی

یادگیری و خلاقیت ذهنی
یادگیری و آلفای ذهنی روشی جهت کسب موفقیت در مطالعه  
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
موانع ذهنی تفكر خلاق

مقدمه 
همه انسانها از استعداد نوآوری و خلاقیت برخوردارند؛ بنابراین نباید آن را فقط در انحصار افراد خاصی فرض كرد. در واقع، جلوگیری از عوامل بازدارنده ظهور خلاقیت مهمتر از وجود استعداد خلاقیت است، زیرا در صورت آزادسازی ذهن از پیش‏فرضها و الگوهای زنجیره‏ای، در مدت كوتاهی می‏توان قدرت خلاقیت و به‏كارگیری فكرهای نو را به نحو چشمگیری افزایش داد . در راه ظهور خلاقیت موانع متعددی وجود دارد . افزایش توان خلاقیت و نوآوری ، در گرو رفع این موانع است .

غلبه بر موانع ذهنی تفكر خلاق 

-1 فرضیات نادرست 
نحوه نگرش ما نسبت به خلاقیت تاثیر بسزایی بر میزان خلاقیت ما در آینده و روش انتخابی ما برای تشویق دیگران برای بروز خلاقیت خود خواهد داشت. 
طبق آمار، دانش آموزان و دانشجویان سال اول بیشترین خلاقیت را دارند ، زیرا هنوز موانع تفكر خلاق به آنها آموزش داده نشده است. 
در اغلب موارد ما بیان سلیس و یا حضور ذهن را نشانه فكر قوی می‏دانیم ، چنین فرضیات نادرستی مانع تفكر خلاقانه ما می‏شود. (رجوع به دوره تفكر ادوارد بونو،چاپ 1986) 
در همین رابطه راجیش ستی(استاد مدرسه بازرگانی كلارسون) ، دانیل اسمیت (استاد مدرسه بازرگانی كلی) و وان پارك (استاد مدرسه بازرگانی مارشال) در مقاله‏ای بیان می دارند كه: «تحقیقات ما نشان می‏دهد كه مدیران باید بعضی از فرضیات پذیرفته شده در زمینه راههای خلق یك تیم را فراموش كنند و شاید هم آماده قبول مخاطرات بیشتری شوند.به عنوان مثال،اكثر مدیران بر این باورند كه تنوع تیم فرا وظیفه‏ای،دسترسی به دیدگاهها و عقاید مختلف، تفكر خلاق را امكانپذیر می‏سازد.اما نتایج تحقیقات ما نشان می‏دهد كه صرف انتخاب اعضای گروه از بخشهای عملیاتی مختلف موجب بهبود نوآوری گروه نمی‏شود».

در واقع ، ما در تحقیقات خود تفاوت چندانی در نوآوری گروههای دارای 2 زمینه عملكردی و گروههای با 11 زمینه عملكردی مشاهده نكردیم.هر چند با افزایش تنوع زمینه‏های كاری ، ایده های بیشتری عرضه می‏شود،ولی قدرت حل مسئله تیم به همان نسبت تحلیل می‏رود.انباشتگی اطلاعات می‏تواند در فرایند حل مسئله ایجاد اختلال كند و امكان دسترسی به ایده ها و دیدگاههای بیشتررا از بین ببرد. عامل دیگر اینكه تنوع شدیدی نسبت به زمینه‏های كاری خود دارند و این مسئله توانایی آنها را در هویت‏یابی با تیم جدید به مخاطره می‏اندازد. 
برخورداری از هویت فوق العاده (حس تعلق به گروه و نقش داشتن در موفقیت آن) اعضای گروه را به یافتن ارتباطات بدیع میان دیدگاههای مختلف تشویق می كند و این خمیر مایه نوآوری است. 
در زمینه فرضیات نادرست، ریچارد ‏فلوریدا (استاد دانشگاه كارنگمینتون)، رابرت كاشینگ(استاد دانشگاه تگزاس) و گری‏گیتس(دستیارتحقیق مؤسسه تحقیقات شهری واشنگتن) نكته جالبی را بیان می دارند: «وقتی افراد به جوامعی تعلق داشته باشند كه از سطح بالایی از سرمایه اجتماعی برخوردار هستند،تمایل زیادی به كار با یكدیگر دارند و ریسك پذیرترند و در نتیجه،سرمایه اجتماعی غنی،عامل محرك نوآوری است». اما مطالعات درباره نوآوری در آمریكا خلاف این را نشان می‏دهد.ما دریافتیم كه مناطقی با سطح پایین نوآوری دارای سطح بالایی از سرمایه اجتماعی هستند.بر عكس ،مناطقی كه در نوآوری بهتر بودند، امتیازی كمتر از متوسط از لحاظ سرمایه اجتماعی داشتند. روابط می‏تواند آنقدر قوی باشد كه آن جامعه از خودراضی شود و از اطلاعات و چالشهای بیرونی بی خبر بماند.روابط قوی همچنین می‏تواند باعث رشد نوعی همسانی شود كه نوآوری را به تحلیل می‏برد.از طرف دیگر،پیوندهای ضعیف سطحی ،پایه‏ای از تشریك اطلاعات را مجاز می سازد و در ضمن ،اجازه می‏دهد كه تازه واردان با نظریات متفاوت بسرعت در شبكه اجتماعی پذیرفته شوند.بنابراین، می‏شود امیدوار بود گروههای اجتماعی با پیوندهای ضعیف مشوق افكار نوآورانه باشند.دستاورد این یافته آن است كه شركتها می‏توانند از آن برای مكان یابی محل استقرار عملیات خود كمك گیرند.


ادامه دارد.....

[ پنجشنبه 18 دی 1393 ] [ 09:35 ق.ظ ] [ محمدرضا عزیزی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


كتاب محصل ممتاز در ظاهر برای بچه ها میباشد ولی روشها و تكنیكهایی ارائه شده در

آن مخصوص بزرگسالان است.


در این كتاب روشهای ممتاز شدن در هر زمینهای را آموزش میدهد.

كتاب محصل ممتاز از 64 بخش تشكیل شده است كه هر بخش شامل تكنیكهای مربوط

به خود میباشد.


این كتاب به شما كمك میكند بهتر درس بخوانید و زمان خود را بهتر مدیریت كنید.

از كارهای بیهوده چگونه خودداری كنید و فكر و انرژیتان را متمركز درس خواندن و مطالعه كنید

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

> کتاب قدرت اهرام

5,000 تومان

> پگ ویژه و استثنایی هیپنوتیزم

160,000 تومان

> پگ انرژِی درمانی

41,000 تومان

> کتاب انرژی درمانی مقدماتی

8,000 تومان

> پد مغناطیسی چند منظوری

40,000 تومان

> کتاب كندالینی و چاكراها

10,000 تومان

> کتاب دستبندهای مغناطیسی

2,000 تومان

> کتاب مغناطیس درمانی

4,500 تومان

> کتاب تاثیر نیروی مغناطیسی بر بیماریها

5,000 تومان

> دستبندهای مغناطیسی

80,000 تومان

> پگ دوره کامل تجسم خلاق

130,000 تومان

> پگ چاکراها

25,000 تومان

> کتاب کریستال درمانی

4,000 تومان

> پگ مغناطیس درمانی

130,000 تومان

> پگ دوره مقدماتی تجسم خلاق

65,000 تومان

> قلم سخنگوی قرآن طرح طلاکوب+قران دیجیتال

99,000 تومان

> کتاب روان درمانی پرامایی

3,000 تومان

> کتاب خود هیپنوتیزمی فوری

10,000 تومان

> کتاب مغناطیس درمانی

4,000 تومان

> کتاب هیپنوتیزم پیشرفته

6,500 تومان

> کتاب قدرت

5,500 تومان

> کتاب راز

5,000 تومان

> کتاب 25 راه طبیعی درمان سر درد

5,000 تومان

> کتاب نسخه های شفا بخش گیاهی

3,000 تومان

> کتاب اسرار خودهیپنوتیزمی

5,000 تومان

> کفی مغناطیسی

10,000 تومان

> پگ پد مغناطیسی چند منظوره

50,000 تومان

> کتاب رهایی از کمر درد

5,500 تومان

> کتاب بدن جادویی

4,500 تومان