تبلیغات
یادگیری و خلاقیت ذهنی

یادگیری و خلاقیت ذهنی
یادگیری و آلفای ذهنی روشی جهت کسب موفقیت در مطالعه  
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینک دوستان
ادامه مبحث موانع ذهنی تفكر خلاق

3- نگرش و انگیزه ها

الف- تفكر منفی: 
منفی گرایی، انتقاد و بهانه‌جویی، تمسخر و تحقیر موانع ذهنی‏ای هستند كه آثار تخریبی مضاعفی دارند. این موانع نه تنها مانع ذهنی فردگرا هستند بلكه بر روی افرادی كه با منفی گرا تماس دارند تاثیر می‏گذارند. 
تفكر منفی دیگری كه خود مانع خلاقیت است بیم از به سرقت رفتن افكار و ابداعات در هنگام مطرح‏كردن و به مشاركت‏گذاشتن آنها با دیگران است. اما بعضی از شركتهای آینده‏نگر، گروههای‏كاری تشكیل داده‏اند كه بر همكاری تاكید می‏كنند.هدف اصلی این گروهها،مبادله اطلاعات است .

ب- پرهیز از خطر و یا ترس از شكست: 
خطرپذیر نبودن زمانی خود را بروز می‏دهد كه ما بیش از حد قانون گرا، ایراد‌گیر‌، وسواسی و یا نگران باشیم. 
شركتهای ژاپنی كه خیلی زیاد دغدغه كیفیت دارند، به جای اینكه نقص را از دیده‏ها پنهان كنند ، از ظهور خطا در خط تولید استقبال می كنند. 
شركت تری‏ام (3M) خلاقیت را در كاركنانش تشویق می‏كند و پژوهشگران آن مجاز هستند كه 15 درصد وقت خود را صرف بررسی ایده‏های خلاقانه و پژوهشهای مورد علاقه خود بكنند. 
برای اینكه ایده‏ای خلاقانه تحقق پیدا كند، نیاز به پایداری وجود دارد؛ ممكن است زمانی كه خواهیم ایده‏ای را از رؤیای اولیه آن به بازار برسانیم، مجبور شویم، شكستهای اولیه را در چندین مرحله تجربه كنیم. 
ماتسن (مدیر مركز لئونارد- دانشگاه پنسیلوانیا) دریافت، دانشجویانی كه در ابتدای پروژه اشتباهات بیشتری مرتكب می‏شوند، سرانجام موفقترین دانشجویان خواهند بود. 
ریچارد فارسون یكی از موسسان و رئیس انستیتو علوم رفتاری در كالیفرنیا معتقد است كه مدیران می‏دانند كه شكست بخشی جدایی ناپذیر نوآوری است. تا وقتی افراد شكست را نقطه مقابل موفقیت می‏دانند و نه مكملی برای آن ،هرگز قادر نخواهند بود خطراتی را كه لازمه نوآوری است، بپذیرند.به فراسوی شكست بنگرید.البته شكست داریم تا شكست. بعضی شكستها كشنده هستند، مانند تولید و بازاریابی یك لاستیك نامرغوب. هیچ زمانی مدیریت نمی‏تواند در مورد مقوله‏های بهداشتی و ایمنی بی‏تفاوت باشد. اما تشویق شكست به مفهوم كنار گذاشتن نظارت، كنترل كیفیت یا احترام به اقدامات درست نیست، بلكه كاملا بر خلاف این است. مدیریت‏كردن برای شكست نیازمند آن است كه مدیران بیشتر درگیر كار شوند و نه كمتر.

اگرچه اشتباهات به هنگام دست زدن به اقدامات نوآورانه اجتناب ناپذیر، اما مدیریت نمی‏تواند مسئولیت ارزیابی شكستها را بر عهده فرد دیگری بگذارد.رهبران پذیرای شكست،اشتباهات موجه را تشخیص می‏دهند و به آنها به عنوان نتیجه نهایی می‏نگرند كه باید مورد آزمون قرار گیرد ، درك شود و تصمیمات آینده بر پایه آن اتخاذ شود. ایجاد تمایز بین شكستهای موجه و شكستهای غیر‏موجه،دو مزیت عمده را دربردارد.اول اینكه ابزاری در اختیار مدیران قرارمی‏دهد تا محیطی به دور از تنبیه برای ارتكاب به اشتباهات ایجاد كنند و در عین حال به آنها اجازه می‏دهد تا پروژه‏های دقیقا طراحی شده‏ را دنبال كنند كه اگر با شكست روبه‌رو شوند،اشتباهات سازنده‏ای را به بار خواهد آورد. دوم ، آوردن این امكان برای مدیران است تا بدون داوری ،آن نوع اشتباهات سازنده‏ای را بپرورند كه مبنایی برای «یادگیری برای یادگیری» است.با آشكار ساختن آنچه كه به كار نمی‏آید، شكستی كه از یك پروژه دقیقا طراحی و اجرا شده، سرچشمه می‏گیرد، بصیرتی نسبت به آنچه كه مؤثر و موفق خواهد بود ایجاد می كند. بهترین مربیان موفقیت و شكست را در بلندمدت به دست می آورند. رهبران پذیرای شكست در همه زمینه‏ها یكسان عمل می‏كنند و به جای دنبال‏كردن موفقیت ، برافزایش سرمایه فكری سازمان خود (تجربه،دانش وخلاقیت نیروی كار) متمركز می‏شوند.چگونه؟ از طریق درگیر‏كردن خود. 
این مدیران علاقه ملموسی به پروژه‏های كاركنان خود نشان می‏دهند. رهبرانی كه راه‌گشا بودند، به جهت صمیمیت با كاركنان و شركت در بحثهای پرشور و حال در مورد پروژه‏ها و نه به خاطر حدس‏زدن یا انتقاد‏كردن شهرت داشتند. 
در حالی كه ایده تشویق اشتباهات ممكن است، برای بسیاری از مدیران ناآشنا(یا حداقل كمی نگران كننده) به نظر آید ، اما مدافعان و حامیان سرشناسی نیز دارد.زمانی كه جك‏ولش رئیس جنرال الكتریك بود،گفت : «ما به شكست پاداش می‏دهیم» و توضیح داد كه انجام غیر از این فقط مانع شجاعت می‏شود.به نظر كترینگ كه بعد از توماس‏ادیسون به عنوان به عنوان صاحب نامترین مخترع پیشگام امریكایی شناخته می‏شود،شكست خوردن یك رسوایی نیست و باید هر شكستی را تحلیل كردوعلل آن را یافت.باید آموخت كه چگونه هوشمندانه شكست خورد.شكست خوردن یكی از بزرگترین هنرهای جهان است.ولش و كترینگ می‏دانستند كه به وجود آوردن محیطی كه پذیرای خطر‏كردن باشد، نیازمند این است كه بصراحت نشان داده شود كه لغزشهایی كه در مسیر نوآوری رخ می‏دهد، قابل بخشش هستند.پذیرش اشتباهات نشانه ضعف یك رهبر نیست، بلكه اعتماد به نفس او را نشان می‏دهد.این امر به ایجاد پیوندهای نزدیكتر با كاركنان و همكاران كمك می‏كند.زمانی كه اشتباه فاحشی پذیرفته می‏شود، همدلی حاصل می‏آید.

ج- گریز از ابهام 
دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان اغلب از ابهام ناراحت می‏شوند.اگر تكلیف شب طولانی داشته باشند، در صورتی كه دستورالعمل و اطلاعات مشروح و ویژه ارائه شود، اصلا ناراحت نمی‏شوند. آنها دوست ندارند برای حل مسائل مجبور باشند چیزهایی را حدس بزنند و یا خودشان اطلاعات را استخراج كنند_ 
بنابراین عجله نداشته باشید كه بسیار بسرعت یك موقعیت مبهم را رفع كنید. از زوایای مختلف به موقعیت بنگرید ، سؤالهای بیشتری بپرسید و بخصوص به ذهن ناخودآگاه خود مهلت دهید تا درباره آن ابهام دارد.[ پنجشنبه 18 دی 1393 ] [ 10:08 ق.ظ ] [ محمدرضا عزیزی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


كتاب محصل ممتاز در ظاهر برای بچه ها میباشد ولی روشها و تكنیكهایی ارائه شده در

آن مخصوص بزرگسالان است.


در این كتاب روشهای ممتاز شدن در هر زمینهای را آموزش میدهد.

كتاب محصل ممتاز از 64 بخش تشكیل شده است كه هر بخش شامل تكنیكهای مربوط

به خود میباشد.


این كتاب به شما كمك میكند بهتر درس بخوانید و زمان خود را بهتر مدیریت كنید.

از كارهای بیهوده چگونه خودداری كنید و فكر و انرژیتان را متمركز درس خواندن و مطالعه كنید

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

> کتاب قدرت اهرام

5,000 تومان

> پگ ویژه و استثنایی هیپنوتیزم

160,000 تومان

> پگ انرژِی درمانی

41,000 تومان

> کتاب انرژی درمانی مقدماتی

8,000 تومان

> پد مغناطیسی چند منظوری

40,000 تومان

> کتاب كندالینی و چاكراها

10,000 تومان

> کتاب دستبندهای مغناطیسی

2,000 تومان

> کتاب مغناطیس درمانی

4,500 تومان

> کتاب تاثیر نیروی مغناطیسی بر بیماریها

5,000 تومان

> دستبندهای مغناطیسی

80,000 تومان

> پگ دوره کامل تجسم خلاق

130,000 تومان

> پگ چاکراها

25,000 تومان

> کتاب کریستال درمانی

4,000 تومان

> پگ مغناطیس درمانی

130,000 تومان

> پگ دوره مقدماتی تجسم خلاق

65,000 تومان

> قلم سخنگوی قرآن طرح طلاکوب+قران دیجیتال

99,000 تومان

> کتاب روان درمانی پرامایی

3,000 تومان

> کتاب خود هیپنوتیزمی فوری

10,000 تومان

> کتاب مغناطیس درمانی

4,000 تومان

> کتاب هیپنوتیزم پیشرفته

6,500 تومان

> کتاب قدرت

5,500 تومان

> کتاب راز

5,000 تومان

> کتاب 25 راه طبیعی درمان سر درد

5,000 تومان

> کتاب نسخه های شفا بخش گیاهی

3,000 تومان

> کتاب اسرار خودهیپنوتیزمی

5,000 تومان

> کفی مغناطیسی

10,000 تومان

> پگ پد مغناطیسی چند منظوره

50,000 تومان

> کتاب رهایی از کمر درد

5,500 تومان

> کتاب بدن جادویی

4,500 تومان